Νέα έφοδο στο παζάρι που γίνεται στο Σχιστό του Πειραιά πραγματοποιούν σήμερα κλιμάκια του υπουργείου Ανάπτυξης και της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή, συνοδεία αστυνομικής δύναμης. Στόχος είναι η αντιμετώπιση του παρεμπορίου, γι’ αυτό και ελέγχονται δεκάδες μικροπωλητές· παρόμοια επιχείρηση είχε γίνει και στις 2 Φεβρουαρίου.
Επικεφαλής είναι το Συντονιστικό Όργανο για την Καταπολέμηση του Παρεμπορίου (ΣΥΚΕΑΠ) της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή.
Αρμόδιες πηγές δήλωσαν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ότι το παζάρι στο Σχιστό δεν θα πρέπει να θεωρείται πλέον «άβατο» για τις ελεγκτικές υπηρεσίες. Πληροφορίες αναφέρουν ότι στη θέα των ελεγκτών πωλητές χωρίς άδεια εγκατέλειψαν τόσο το παζάρι, όσο και τα προϊόντα τους.