Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης για την κοπή πίτας του Συνδέσμου Κατοίκων Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών Πυλαίας Θεσσαλονίκης, που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο στο Πολιτιστικό Κέντρο «Γεράσιμος & Χαρίκλεια Κρασσά», τιμήθηκαν ο δήμαρχος Πυλαίας-Χορτιάτη Ιγνάτιος Καϊτεζίδης και ο πρώην πρόεδρος του Συνδέσμου Δημήτρης Αραπίδης.
Στα τιμώμενα πρόσωπα δόθηκε το «Δώρο του Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών».
Ο βουλευτής και πρόεδρος της Μόνιμης Επιτροπής της Βουλής για τον Ελληνισμό της Διασποράς Σάββας Αναστασιάδης, ο βουλευτής και Γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ Σταύρος Καλαφάτης και ο πρόεδρος της Ένωσης Ομογενών εκ Κωνσταντινουπόλεως Βορείου Ελλάδος Πολύβιος Στράντζαλης πραγματοποιήσαν τις απονομές.
Την εκδήλωση ευλόγησε ο επίσκοπος Αμορίου και ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων Νικηφόρος, ο οποίος για δεύτερη χρονιά μετέφερε τις ευχές του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου.
(Φωτ.: Πάνος Ευστρατίου)
Το παρών έδωσαν επίσης οι βουλευτές Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, Δημήτρης Βαρτζόπουλος και Δημήτρης Κούβελας, ο πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας Βενιαμίν Καρακωστάνογλου, ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος Σωκράτης Δωρής, η αντιδήμαρχος Παιδείας Πυλαίας-Χορτιάτη Ελένη Γιαννούδη, ο πρόεδρος της ΚΕΠΑΠ Γιώργος Παρισόπουλος, ο περιφερειακός σύμβουλος Νίκος Τζόλλας, δημοτικοί σύμβουλοι Πυλαίας-Χορτιάτη, τα μέλη του ΔΣ της Ένωσης Ομογενών εκ Κωνσταντινουπόλεως Βορείου Ελλάδος Δημήτρης Γεωργιάδης και Δημήτρης Παππάς, καθώς και μέλη του ΔΣ του Συλλόγου Έρευνας και Διάδοσης της Κρητικής Παράδοσης.