Λήξη συναγερμού σήμανε στον Ευαγγελισμό όπου ένας άνδρας, περίπου 30 ετών, προερχόμενος από την Κίνα, μετέβη στο νοσοκομείο έχοντας ύποπτα συμπτώματα του νέου κορωνοϊού.
Όπως έγινε γνωστό, μετά από τις πρώτες εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε ο ασθενής, δεν επιβεβαιώνεται το ύποπτο κρούσμα.
Ωστόσο το νοσοκομείο έλαβε όλα τα απαραίτητα μέτρα κι έτσι ο ασθενής αφού εξετάστηκε, διακομίστηκε σε ειδικό θάλαμο των εξωτερικών ιατρείων του νοσοκομείου.