Με λαμπρότητα και με αθρόα συμμετοχή μελών και φίλων του ιστορικού Συλλόγου Κωνσταντινουπολιτών πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 26 Ιανουαρίου η τελετή κοπής της βασιλόπιτας. Η εκδήλωση, η οποία φιλοξενήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μεγάρου, στην Καλλιθέα, ξεκίνησε με τραγούδια από τη χορωδία του Συλλόγου.
Ακολούθησε ο χαιρετισμός του προέδρου Γιώργου Λεύκαρου, ο οποίος αναφέρθηκε στις πολυάριθμες κοινωνικές δράσεις και πολιτιστικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία μέσα στο 2019.
Ωστόσο, έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην επί δεκαετίες συμμετοχή του Συλλόγου Κωνσταντινουπολιτών στη Συνδιάσκεψη του Οργανισμού για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη (ΟΑΣΕ), κατά την οποία αναδεικνύονται σε διεθνές επίπεδο τα ζητήματα που αφορούν την αποκατάσταση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων της ελληνικής μειονότητας και των θρησκευτικών ελευθεριών του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Στη συνέχεια, έγινε η κοπή της βασιλόπιτας από τον πρωτοπρεσβύτερο Ελευθέριο Χρυσοχόου, εκπρόσωπο του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου, και τον αρχιμανδρίτη Νικόλαο Κλάδη, εκπρόσωπο του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου. Ομάδα ιεροψαλτών έψαλε εκκλησιαστικούς ύμνους και τα κάλαντα.
Το βίντεο της εκδήλωσης
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε τιμητική βράβευση του Κωνσταντινουπολίτη Νίκου Μιχαηλίδη, σε αναγνώριση του έργου του τόσο για την ανάδειξη της θυσίας των εθελοντών νέων της Κωνσταντινούπολης στον αγώνα του ελληνισμού κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, όσο και για τη συμβολή του στην ανέγερση μνημείου πεσόντων στον Φλοίσβο και στην αναστήλωση, αποκατάσταση και ανάδειξη μνημείων στο ελληνορθόδοξο κοιμητήριο του Σισλί.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο υπουργός Εσωτερικών Παναγιώτης Θεοδωρικάκος, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Μπαλάφας, η Τόνια Αντωνίου, μέλος του Συμβουλίου του Κινήματος Αλλαγής, ο Γρηγόρης Μπεκατώρος από το υπουργείου Τουρισμού, η διευθύντρια ΚΑΚ και Λοιπών Χωρών της Γενικής Γραμματείας Αποδήμου Ελληνισμού Ευανθία Παπαδάτου, ο δήμαρχος Καλλιθέας Δημήτριος Κάρναβος, ο δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου Γιάννης Φωστηρόπουλος, ο πρώην δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου και νυν βουλευτής Διονύσης Χατζηδάκης, ο διευθυντής του Γυμνασίου και Λυκείου του Ζαππείου Αντώνης Ηλιάδης, ο πρόεδρος της Εφορίας του Εθνικού Ορφανοτροφείου Πριγκήπου Δημήτρης Καρακάσης, εκπρόσωποι πολιτικών και δημοτικών Αρχών, σωματείων, συλλόγων και φορέων της Καλλιθέας.
- Φωτογραφίες, βίντεο: Σύλλογος Κωνσταντινουπολιτών.