Το τελευταίο χειροκρότημα στον Γιώργο Κοτανίδη στην εκκλησία της Αγίας Σοφίας Ακροπόλεως στη Διονυσίου Αεροπαγίτου. Πλήθος κόσμου αποχαιρέτησε τον σπουδαίο ηθοποιό, σκηνοθέτη και συγγραφέα, ο οποίος έφυγε από τη ζωή μετά από μια σύντομη και άδικη μάχη, λίγο πριν από τα 75α γενέθλιά του.
Από το τελευταίο αντίο σε έναν άνθρωπο που μέχρι πρόσφατα συμμετείχε ενεργά και στα ποντιακά δρώμενα δεν θα μπορούσε να λείπει η ποντιακή λύρα.
Τα στεφάνια, όπως ήταν επιθυμία της οικογένειας, ήταν μόλις πέντε – μεταξύ αυτών του ΚΚΕ, του Αλέξη Τσίπρα και της ΕΡΤ.
Παρόντες, μεταξύ πολλών άλλων, οι: Διονύσης Σαββόπουλος, Ζυράννα Ζατέλη, Κωσταντίνος Τζούμας, Στέλιος Κούλογλου, Σταύρος Θεοδωράκης, Βάσια Τριφύλλη, Γιώργος Λιάνης, Κωνσταντίνος Φωτιάδης, Δημήτρης Καρασαββίδης.