Αφιερωμένη στον σκηνοθέτη και λογοτέχνη Γιώργο Μιχαηλίδη, ένα γέννημα θρέμμα της Νέας Ιωνίας, ήταν η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της περασμένης Δευτέρας από το ΚΕΜΙΠΟ στο Συνεδριακό Κέντρου του Δήμου Νέας Ιωνίας.
Ο Γιώργος Μιχαηλίδης έφυγε από τη ζωή στις 21 Οκτωβρίου 2018, σε ηλικία 80 ετών.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με τραγούδια από το θεατρικό Φουέντε Οβεχούνα του Λόπε δε Βέγκα που σκηνοθέτησε ο Γιώργος Μιχαηλίδης για το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος. Τους στίχους είχε γράψει ο ίδιος ο σκηνοθέτης, ενώ τη μουσική ο Θάνος Μικρούτσικος. Για το μεγάλο κενό που άφησε ο καλλιτέχνης μίλησε ο πρόεδρος του ΚΕΜΙΠΟ Λουκάς Χριστοδούλου, ενώ στη συνέχεια προβλήθηκε βίντεο με θεατρικά αποσπάσματα από το αρχείο του ηθοποιού, σκηνοθέτη και θεατρολόγου Πολύκαρπου Πολυκάρπου.
Για τον Γιώργο Μιχαηλίδη ως άνθρωπο του θεάτρου μίλησε ο Λέανδρος Πολενάκης, κριτικός θεάτρου και συγγραφέας, ενώ η φιλόλογος και θεατρολόγος Ηρώ Αργυράκη ανέλυσε το πεζογραφικό του έργο.
Την εκδήλωση έκλεισε ο Πολύκαρπος Πολυκάρπου, ο οποίος έκανε εκτενή αναφορά στην ίδρυση του Θεάτρου Νέας Ιωνίας, του πρώτου λαϊκού περιφερειακού θεάτρου, και έφτασε μέχρι το κλείσιμό του από τη δικτατορία των συνταγματαρχών.
Ανάμεσα στις ομιλίες προβλήθηκαν αποσπάσματα από την εκπομπή «Μονόγραμμα», στην οποία ο Γιώργος Μιχαηλίδης είχε μιλήσει για τα πρώτα του βήματα στο σανίδι, για τη ζωή στη Νέα Ιωνία, αλλά και για το τι τον οδήγησε στη συγγραφή των βιβλίων για την ιστορία της Ελλάδας από το 1821 μέχρι τη σύγχρονη εποχή.
Το παρών στη συγκινητική εκδήλωση έδωσαν, μεταξύ άλλων, ο γιος του Αντώνης Μιχαηλίδης, η αδελφή του Κατερίνα Μιχαηλίδη-Κυριαζή, ο εκπρόσωπος του μητροπολίτη Νέας Ιωνίας αρχιμανδρίτης Θεόκλητος Μέντης, η δήμαρχος Νέας Ιωνίας Δέσποινα Θωμαΐδου, η αντιδήμαρχος Γκέλυ Σακαλόγλου, πρόεδροι και εκπρόσωποι μικρασιατικών και πολιτιστικών σωματείων, άνθρωποι του θεάτρου και συγγραφείς.