Στον Άγιο Δημήτριο της Σμύρνης παντρεύτηκαν το 1913 ο Γρηγόριος Χατζηδημητρίου Χατζηδουκάκης και η Ελένη Μαρκάκη, όπως φαίνεται από το πιστοποιητικό που ανάρτησε στο facebook, στη σελίδα «Μνήμες προσφύγων», ο εγγονός τους Παναγιώτης Μιχαλόπουλος.
Όπως διαβάζουμε στα σχόλια που συνοδεύουν τη φωτογραφία, Ο Γρ. Χατζηδημητρίου δεν γλίτωσε από το μένος των Νεότουρκων…
Χάθηκε στα γεγονότα της Γενοκτονίας του ελληνισμού της Μικράς Ασίας – σύμφωνα με πληροφορίες που μεταφέρει ο Π. Μιχαλόπουλος, μάλιστα, τον σκότωσαν τραβώντας τον δεμένο στην ουρά ενός αλόγου.