To ιστορικό ντοκιμαντέρ Ιμβρος-Τένεδος: Της μνήμης και της λήθης, σε σκηνοθεσία Ειρήνης Σαρίογλου και Πάνου Αγγελόπουλου και παραγωγή του Ελληνικού Ιδρύματος Ιστορικών Μελετών, θα προβληθεί στην εκδήλωση που διοργανώνει ο Σύλλογος Μικρασιατών Πεύκης-Λυκόβρυσης «Ιωνία» για την Κωνσταντινούπολη, την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου στις 19:00, στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης. Τη βραδιά συνδιοργανώνουν το τμήμα Περιβάλλοντος, Αθλητισμού και Πολιτισμού (ΠΕΑΠ) του Δήμου Λυκόβρυσης-Πεύκης και το Ελληνικό Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών (ΙΔΙΣΜΕ).
Στο ντοκιμαντέρ καταγράφονται και παρουσιάζονται η ιστορία και ο πολιτισμός των δύο νησιών μέσα από τις μαρτυρίες των γηγενών κατοίκων.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα παρουσιαστεί το βιβλίο 50 Χρόνια από τα Σεπτεμβριανά των συγγραφέων Ειρήνης και Καίτης Σαρίογλου. Το βιβλίο θα προλογίσει η πρώτη και θα δεχθεί ερωτήσεις από το κοινό.
- Είσοδος ελεύθερη.