Με τον Νίκο Αναστασιάδη να κάνει το… ποδαρικό στο Μέγαρο Μαξίμου ξεκινά στις 10 το πρωί της Πέμπτης ο κύκλος επαφών του πρωθυπουργού ενόψει της υπογραφής της διακρατικής συμφωνίας για τον αγωγό φυσικού αερίου East Med.
Στις 14:00 είναι προγραμματισμένη η συνάντηση με τον Μπέντζαμιν Νετανιάχου, και θα ακολουθήσει γεύμα.
Στις 18:00 στο Ζάππειο Μέγαρο θα πραγματοποιηθεί η τριμερής Ελλάδας, Κύπρου, Ισραήλ και στις 18:30 θα υπογραφεί η συμφωνία από τους υπουργούς Ενέργειας, παρουσία των ηγετών των τριών χωρών. Στη συνέχεια θα γίνουν δηλώσεις στον Τύπο και θα ακολουθήσει γεύμα.