Μια μεγάλη μέρα για την Ορθοδοξία και για όσους Έλληνες έχουν απομείνει στη Σμύρνη θα είναι και τα φετινά Θεοφάνια. Οι τουρκικές Αρχές έδωσαν την πολυπόθητη άδεια και έτσι για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά θα γίνει ο καθαγιασμός των υδάτων στην προκυμαία της πόλης από τον μητροπολίτη Βαρθολομαίο, τον πρώτο μετά τον εθνοϊερομάρτυρα μητροπολίτη Σμύρνης Χρυσόστομο.
Η κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στην προκυμαία της Σμύρνης και ο αγιασμός των υδάτων έγιναν το 2016 για πρώτη φορά από την Καταστροφή του 1922.
Ο εορτασμός της λαμπρής ημέρας θα ξεκινήσει με την τέλεση της Θείας Λειτουργίας στο ναό των Αγίων Βουκόλου και Πολυκάρπου στις 9:00 (ώρα Τουρκίας, 8:00 ώρα Ελλάδας), χοροστατούντος του μητροπολίτη. Η τελετή αγιασμού των υδάτων θα γίνει στις 13:00 (ώρα Τουρκίας, 12:00 ώρα Ελλάδας).