Την υπόθεση του Αρίστου Παγκρατίδη, του αποκαλούμενου «δράκου του Σέιχ Σου», πραγματεύεται η παράσταση Αρίστος που ανεβαίνει για τρίτη χρονιά στο θέατρο Άνεσις στην Αθήνα σε σκηνοθεσία του Γιώργου Παπαγεωργίου. Το θεατρικό κείμενο βασίζεται στο βραβευμένο βιβλίο του Θωμά Κοροβίνη Ο γύρος του θανάτου, για τη σύλληψη, τη δίκη, την καταδίκη και την εκτέλεση του Αρίστου Παγκρατίδη, ο οποίος μέχρι το τέλος επέμενε στην αθωότητά του.
Τους ρόλους της παράστασης ερμηνεύουν οι: Φιλαρέτη Κομνηνού, Μιχάλης Οικονόμου και Γιάννης Λεάκος. Μουσική από τον Άλκη Μόγγονα.
Το Μορφωτικό Ίδρυμα της ΕΣΗΕΑ διοργανώνει μια ειδική παράσταση για τα μέλη της Ένωσης και τους φίλους τους, τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου στις 21:00. Μετά το τέλος, οι συντελεστές θα συζητήσουν με τους θεατές για την υπόθεση.
- Ειδική τιμή εισιτηρίου: 12 ευρώ.
- Κρατήσεις θέσεων στο ταμείο του θεάτρου: 210 7718943.