Σε ηλικία 86 ετών έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα του Σαββάτου μια γνήσια Καππαδόκισσα, η Κατίνα Φαρασοπούλου-Μισαηλίδου. Η κυρά Κατίνα, όπως ήταν γνωστή, θα κηδευτεί το πρωί της Κυριακής στους Ασκητές, το χωριό της στη Ροδόπη.
Κόρη του Παπαγαβριήλ και κατ’ επάγγελμα αγρότισσα, η Κατίνα Φαρασοπούλου-Μισαηλίδου ξεκίνησε να ασχολείται με το παραδοσιακό καππαδοκικό τουρκόφωνο τραγούδι σε μεγάλη ηλικία. Το 2018, μάλιστα, παρουσίασαν στο Ηρώδειο με τον Γιάννη Παγκοζίδη τραγούδια από την Καισάρεια.
Για τη ζωή της ετοίμαζε ταινία ο Θωμάς Σίδερης για την ΕΡΤ, η οποία τελικά δεν θα ολοκληρωθεί. Το πρώτο Σάββατο του Δεκεμβρίου, ωστόσο, στις 12:00 στην εκπομπή «Αφύλαχτη διάβαση» στο Πρώτο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας θα μεταδοθεί η τελευταία συνέντευξη που παραχώρησε και στην οποία τραγουδά τον «Κόνιαλη» (κόνιαλι), το παραδοσιακό τραγούδι των τουρκόφωνων προσφύγων της Καππαδοκίας.