Ο χορός της φωτιάς – Μια παράσταση για τον Πόντο είναι ο τίτλος του νέου εγχειρήματος του Άρη Μπινιάρη στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, στην οποία πρωταγωνιστούν η Ιωάννα Παππά και ο Χρήστος Λούλης.
Η παράσταση είναι μια σπονδή στην προσφυγιά, και σήμερα προγραμματίζεται η λαμπρή πρεμιέρα της.
Ο Άρης Μπινιάρης γράφει και σκηνοθετεί μια παράσταση ενθύμησης μέσα από τη μουσική, την κίνηση και την αναπαράσταση. Ο αγώνας αντίστασης απέναντι στην καταστροφική επέλαση του ολοκληρωτισμού στην περιοχή του Πόντου, στις αρχές του 20ού αιώνα, στέκεται η αφορμή. Μέσα από κείμενα της εποχής –επιστολογραφία, άρθρα εφημερίδων και μαρτυρίες– αποδίδει ανάγλυφα ως πανανθρώπινο σύμβολο τον διαχρονικό αγώνα για τη μετάβαση από μια κατάσταση σκλαβιάς προς έναν ορίζοντα απελευθέρωσης.
Μουσική και λόγος συνυπάρχουν, και με όχημα τη θεατρική δράση ανάγουν τα γεγονότα, τον τόπο και το χρόνο, στο υπαρξιακό και ψυχικό πεδίο των ανθρώπων, εκεί που απηχεί η επιθυμία για ζωή και δημιουργία.
Παίζουν: Χρήστος Λούλης, Ιωάννα Παππά, Δώρα Ξαγοράρη, Λεωνή Ξεροβάσιλα, Κώστας Σεβδαλής, Γρηγορία Μεθενίτη, Ελένη Μπούκλη, Κατερίνα Δημάτη, Μάνος Πετράκης, Νίκος Τσολερίδης, Ορέστης Χαλκιάς.
Μουσικοί: Μιχάλης Βρέττας (βιολί), Νίκος Μαγνήσαλης (κρουστά), Νίκος Παπαϊωάννου (τσέλο).
Συντελεστές παράστασης:
Σκηνοθεσία-κείμενο-δραματουργία: Άρης Μπινιάρης • Κοστούμια: Ματίνα Μέγκλα • Σκηνικά: Κωστής Καραντάνης • Μουσική: Φώτης Σιώτας • Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου • Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Διακουμοπούλου • Βοηθός σκηνοθέτη: Δώρα Ξαγοράρη • Videoartist: Γιώργος Δασκαλόπουλος • Hair & make-up artist: Άννα-Μαρία Προκοπίδου • Βοηθός ενδυματολόγου: Νικόλ Κώτσια.
Ημέρες και ώρες παραστάσεων:
Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 20:30.
Σάββατο: 18:00 & 21:00.
Κυριακή: 19:00.
- Χορηγός επικοινωνίας: pontos-news.gr.