Επίσημη πρεμιέρα αύριο της θεατρικής παράστασης Ο χορός της φωτιάς, στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, και περισσότερα από 70 μέλη της Ένωσης Ποντίων Πειραιώς-Κερατσινίου-Δραπετσώνας θα δώσουν το παρών.
Άτομα κάθε ηλικίας αγκάλιασαν το έργο που είναι αφιερωμένο στον Πόντο και ανεβαίνει στο θέατρο-κόσμημα του Πειραιά σε σκηνοθεσία, κείμενο και δραματουργία του Άρη Μπινιάρη, και με πρωταγωνιστές την Ιωάννα Παππά και τον Χρήστο Λούλη.
Και πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς; Δεκαετίες τώρα η Ένωση δραστηριοποιείται και μοιράζεται το όραμα του ταλαντούχου σκηνοθέτη, που θυμάται και θυμίζει «μέσα από κείμενα της εποχής –επιστολογραφία, άρθρα εφημερίδων και μαρτυρίες– ως πανανθρώπινο σύμβολο, τον διαχρονικό αγώνα των Ελλήνων του Πόντου, για τη μετάβαση από μια κατάσταση σκλαβιάς προς έναν ορίζοντα απελευθέρωσης».
- Το pontos-news.gr είναι χορηγός επικοινωνίας της παράστασης.