Χορός. Φωτιά. Πόντος. Το τρίπτυχο που αναδεικνύεται στην εντυπωσιακή μουσικοθεατρική παράσταση Ο χορός της φωτιάς, σε σκηνοθεσία, κείμενο και δραματουργία του Άρη Μπινιάρη και πρωταγωνιστές την Ιωάννα Παππά και τον Χρήστο Λούλη, που άνοιξε τη θεατρική περίοδο στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.
Καρπός της έρευνας αλλά και των όσων κρύβει στην ψυχή του ο Άρης Μπινιάρης, «Ο χορός της φωτιάς» εστιάζει στις γονιμικές ιδιότητες των Ποντίων που εξεγέρθηκαν και πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για να κρατηθούν στη ζωή.
Ο καινοτόμος σκηνοθέτης ανατρέχει σε κείμενα της εποχής, επιστολογραφία, άρθρα εφημερίδων και μαρτυρίες για να συνθέσει χαρακτήρες αλλά και να αποδώσει τον πόνο που βίωσαν οι Έλληνες του Πόντου στις αρχές του 20ού αιώνα. Μουσική και λόγος συνυπάρχουν και σε αυτή την παράσταση του φιλοπόντιου σκηνοθέτη. Με όχημα τη θεατρική δράση, ανάγουν τα γεγονότα, τον τόπο και τον χρόνο, στο υπαρξιακό και ψυχικό πεδίο των ανθρώπων, εκεί που απηχεί, ολόθυμα, η επιθυμία για τη ζωή και τη δημιουργία.
(Φωτ.: npd photo agency / Thomas Daskalakis)
Η παράσταση έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στις 30 Οκτωβρίου.
Ταυτότητα παράστασης:
- Σκηνοθεσία- κείμενο-δραματουργία: Άρης Μπινιάρης.
- Κοστούμια: Ματίνα Μέγκλα.
- Σκηνικά: Κωστής Καραντάνης.
- Μουσική: Φώτης Σιώτας.
- Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου.
- Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Διακουμοπούλου.
- Βοηθός σκηνοθέτη: Δώρα Ξαγοράρη.
- Videoartist: Γιώργος Δασκαλόπουλος.
- Hair& make-upartist: Άννα-Μαρία Προκοπίδου.
- Βοηθός ενδυματολόγου: Νικόλ Κώτσια.
Ηθοποιοί: Χρήστος Λούλης, Ιωάννα Παππά, Δώρα Ξαγοράρη, Λεωνή Ξεροβάσιλα, Κώστας Σεβδαλής, Γρηγορία Μεθενίτη, Ελένη Μπούκλη, Κατερίνα Δημάτη, Μάνος Πετράκης, Νίκος Τσολερίδης, Ορέστης Χαλκιάς.
Μουσικοί: Μιχάλης Βρέττας (βιολί), Νίκος Μαγνήσαλης (κρουστά), Νίκος Παπαϊωάννου (τσέλο).
Ημέρες και ώρες παραστάσεων:
- Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 20:30.
- Σάββατο: 18:00 & 21:00.
- Κυριακή: 19:00.
Τιμές εισιτηρίων: Διακεκριμένη: 30 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 25 ευρώ | Α’ Ζώνη: 25 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 20 ευρώ | B’ Ζώνη: 20 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 15 ευρώ | Γ’ Ζώνη: 15 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 10 ευρώ.
Προπώληση εισιτηρίων: ταμείο Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά : 210 4143 310, viva.gr, 2109213310
https://www.viva.gr/tickets/theatre/dhmotiko-theatro-peiraia/o-xoros-ths-fwtias/
https://www.ticketservices.gr/event/o-xoros-tis-fotias/?lang=el
Ώρες Ταμείου Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά:
- Τρίτη έως Παρασκευή: 10:00-14:00 και 18:00-21:00.
- Σάββατο: 16:00-21:00.
- Κυριακή: 16:00-20:00.