Μια στρατηγικής σημασίας συμφωνία για την απευθείας αεροπορική σύνδεση της Αθήνας με τη Σαγκάη υπέγραψε ο γενικός γραμματέας Τουρισμού Κωνσταντίνος Λούλης με τον πρόεδρο της αεροπορικής εταιρείας Juneyao Air Ζάο Χονγκ Λιανγκ, στο πλαίσιο του κυβερνητικού ταξιδιού στην Κίνα.
Τα δρομολόγια θα ξεκινήσουν τον Ιούλιο του 2020.
Στόχος, σύμφωνα με τον γενικό γραμματέα Τουρισμού, είναι να τετραπλασιαστεί ο αριθμός των Κινέζων που επισκέπτονται την Ελλάδα για τουρισμό. «Από τα 140 εκατομμύρια και πλέον Κινέζων τουριστών που το 2018 ταξίδεψαν στο εξωτερικό, μόλις οι 125.000 επισκέφθηκαν την Ελλάδα», σημείωσε.
Η συμφωνία για την απευθείας αεροπορική σύνδεση με τη Σαγκάη έρχεται λίγες ημέρες μετά την υπογραφή μνημονίου κατανόησης μεταξύ της Ελλάδας και της Κίνας, το οποίο προβλέπει και την αύξηση του αριθμού των τακτικών δρομολογίων σε 35 την εβδομάδα από 14 που είναι σήμερα.