Με μία παράσταση που αναμένεται να αποτελέσει σταθμό της φετινής θεατρικής χρονιάς, ανοίγει το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά τη θεατρική περίοδο. «Ο χορός της φωτιάς», σε σκηνοθεσία-κείμενο και δραματουργία του Άρη Μπινιάρη περιγράφει τον αγώνα αντίστασης των Ελλήνων του Πόντου έναντι στην καταστροφική μανία της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, στις αρχές του 20ού αιώνα.
Η παράσταση εστιάζει στο διαχρονικό αγώνα για τη μετάβαση από τη σκλαβιά στην ελευθερία.
Μέσα από κείμενα της εποχής, επιστολογραφία, άρθρα εφημερίδων και μαρτυρίες ο Άρης Μπινιάρης αποδίδει ανάγλυφα τη σκοτεινή πραγματικότητα εκείνης της εποχής.
Ταυτότητα παράστασης
- Σκηνοθεσία- κείμενο-δραματουργία: Άρης Μπινιάρης.
- Κοστούμια: Ματίνα Μέγκλα.
- Σκηνικά: Κωστής Καραντάνης.
- Μουσική: Φώτης Σιώτας.
- Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου.
- Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Διακουμοπούλου.
- Βοηθός σκηνοθέτη: Δώρα Ξαγοράρη.
- Videoartist: Γιώργος Δασκαλόπουλος.
- Hair& make-upartist: Άννα-Μαρία Προκοπίδου.
- Βοηθός ενδυματολόγου: Νικόλ Κώτσια.
Ηθοποιοί: Χρήστος Λούλης, Ιωάννα Παππά, Δώρα Ξαγοράρη, Λεωνή Ξεροβάσιλα, Κώστας Σεβδαλής, Γρηγορία Μεθενίτη, Ελένη Μπούκλη, Κατερίνα Δημάτη, Μάνος Πετράκης, Νίκος Τσολερίδης, Ορέστης Χαλκιάς.
Μουσικοί: Μιχάλης Βρέττας (βιολί), Νίκος Μαγνήσαλης (κρουστά), Νίκος Παπαϊωάννου (τσέλο).
Ημέρες και ώρες παραστάσεων
- Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 20:30.
- Σάββατο: 18:00 & 21:00.
- Κυριακή: 19:00.
Τιμές εισιτηρίων: Διακεκριμένη: 30 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 25 ευρώ | Α’ Ζώνη: 25 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 20 ευρώ | B’ Ζώνη: 20 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 15 ευρώ | Γ’ Ζώνη: 15 ευρώ, φοιτητικό-ανέργων: 10 ευρώ.
Προπώληση εισιτηρίων: ταμείο Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά : 210 4143 310, viva.gr, 2109213310 https://www.viva.gr/tickets/theatre/dhmotiko-theatro-peiraia/o-xoros-ths-fwtias/ https://www.ticketservices.gr/event/o-xoros-tis-fotias/?lang=el
Ώρες ταμείου Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά
- Τρίτη έως Παρασκευή: 10:00-14:00 και 18:00-21:00.
- Σάββατο: 16:00-21:00.
- Κυριακή: 16:00-20:00.