Με ελεύθερη είσοδο σε μουσεία που ανήκουν στο υπουργείο Πολιτισμού, αρχαιολογικούς χώρους και μνημεία η Ελλάδα γιορτάζει για 23η χρονιά τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς, οι οποίες έχουν καθιερωθεί το τελευταίο σαββατοκύριακο του Σεπτεμβρίου. Όπως ήταν φυσικό, το Σάββατο ο αρχαιολογικός χώρος της Ακρόπολης συγκέντρωσε ακόμα περισσότερο κόσμο, και κάτι αντίστοιχο αναμένεται να συμβεί και σήμερα.
Εκτός από την ελεύθερη είσοδο, οι Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς περιλαμβάνουν και ποικίλες δράσεις που ξεκίνησαν την Παρασκευή και θα ολοκληρωθούν σήμερα.
Φέτος στο επίκεντρο είναι η σχέση της τέχνης και της ψυχαγωγίας. Τα ερωτήματα που τίθενται είναι εάν πρόκειται για αξία ή κατάκτηση, ανάγκη βασική ή τεχνητή, ατομική ή συλλογική υπόθεση, εάν αφορά όλους ή λίγους και πώς ικανοποιείται σε κάθε εποχή και κοινωνία, πώς λειτουργεί η σχέση του ελεύθερου χρόνου με την απόλαυση της τέχνης, ποιος είναι ο ρόλος που έχουν παίξει η μουσική και το θέατρο, η φύση και ο αθλητισμός, το βιβλίο και το παιχνίδι, οι γιορτές, στην ικανοποίηση αυτής της ανάγκης και πόσο μεγάλες ή μικρές είναι οι διαφορές από εποχή σε εποχή, και ποια είναι η σχέση των μουσείων με την ψυχαγωγία.