Με το βραβείο Jaeger-LeCoultre Glory 2019 θα τιμηθεί ο Κώστας Γαβράς στο 76ο Φεστιβάλ Βενετίας, σε ειδική τελετή που θα πραγματοποιηθεί στις 31 Αυγούστου στη Sala Grande του Λίντο, λίγο πριν από την πρεμιέρα της ταινίας του διάσημου σκηνοθέτη Ενήλικοι στο Δωμάτιο, που εμπνέεται από το ομώνυμο βιβλίο του Γιάνη Βαρουφάκη.
Σύμφωνα με τον διευθυντή του Φεστιβάλ, Αλμπέρτο Μπαρμπέρα, «υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους ο Κώστας Γαβράς αξίζει να συγκαταλέγεται ανάμεσα στους σημερινούς μεγάλους σκηνοθέτες, αλλά και για έναν όμως συγκεκριμένο λόγο: Για την ικανότητα του να μετατρέπει την πολιτική σε ένα συναρπαστικό θέμα, ένα θέμα όπως κάθε άλλο, όχι μόνο για τους λίγους και ήδη πεπεισμένους, αλλά και για το ευρύτερο κοινό, χρησιμοποιώντας όλα τα μέσα που διαθέτει ο κινηματογράφος προκειμένου να αγγίξει τον μεγαλύτερο δυνατό αριθμό θεατών».
Η νέα ταινία του σπουδαίου Έλληνα σκηνοθέτη θα κάνει πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Βενετίας (28/8-7/9), όπου θα προβληθεί εκτός διαγωνιστικού προγράμματος.