Τεράστιο κενό αφήνει με την εκδημία του ο μητροπολίτης Φθιώτιδος Νικόλαος που πέθανε χθες, σε ηλικία 71 ετών, από ανακοπή καρδιάς. Το ποίμνιό του έχει βιώσει όσα εκείνος προσέφερε και όλοι μιλούν για το έργο και τη διακονία του που «θα μείνουν ανεξίτηλα στη μνήμη». Αλλά και το σύνολο των πολιτικών παραγόντων της περιοχής αναφέρονται στα 23 χρόνια διακονίας του υπογραμμίζοντας πως «Η Φθιώτιδα θα τον θυμάται για πάντα».
Η κηδεία του θα γίνει την Τρίτη στις 11:00 και η εξόδιος ακολουθία θα ψαλεί στον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας.
Η σορός του θα τεθεί σε λαϊκό προσκύνημα είτε αργότερα σήμερα, είτε τη Δευτέρα το πρωί στην ίδια εκκλησία.
Ο θάνατος του μητροπολίτη ήταν αιφνίδιος. Υπέστη ανακοπή την ώρα που ήταν στο σπίτι του. Αμέσως μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο της Λαμίας. Οι γιατροί κατέβαλαν αγωνιώδεις προσπάθειες χωρίς όμως να μπορέσουν να τον κρατήσουν στη ζωή.
Ο μακαριστός Μητροπολίτης Νικόλαος ήταν καλά στην υγεία του και ανήμερα της Αγίας Παρασκευής χοροστάτησε σε Αρχιερατική Λειτουργία σε ομώνυμη εκκλησία της Λαμίας ενώ το απόγευμα της Πέμπτης ήταν αυτός που υποδέχθηκε την εικόνα που είχε κλαπεί από το Μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής στην Άνω Σπαρτιά της ανατολικής Φθιώτιδας πριν από 40 χρόνια.