Πιο ακριβές θα γίνουν από τη Δευτέρα οι αναλήψεις μετρητών από κατόχους καρτών που χρησιμοποιούν το διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ, δηλαδή που επιλέγουν ATM διαφορετικής τράπεζας από αυτής που έχει εκδώσει την κάρτα. Μέχρι σήμερα η προμήθεια ήταν ανάλογη του ύψους των μετρητών, αλλά πλέον διαμορφώνεται περίπου στα 3 ευρώ, ανάλογα με την τράπεζα που έχει το ATM.
Το νέο… χαράτσι σχετίζεται με ευρωπαϊκή Οδηγία σύμφωνα με την οποία οι κάτοχοι καρτών, Έλληνες και ξένοι, πρέπει να πληρώνουν ότι ίδιο όταν κάνουν συναλλαγές από ATM τράπεζας που δεν έχει εκδώσει την κάρτα. Παράλληλα, όμως, είναι και ένας τρόπος να αυξηθεί η χρήση «πλαστικού χρήματος», όπως επισημαίνουν τραπεζικά στελέχη.
Ωστόσο, έχει άμεση συνάρτηση, λένε οι ίδιες πηγές, με το κόστος συντήρησης των ATM, φύλαξής τους και διατήρησης των μετρητών. «Οι όλο και συχνότεροι πλέον βανδαλισμοί έχουν αυξήσει το κόστος», σημειώνουν αρμόδια τραπεζικά στελέχη.