Το ΔΣ της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος αποφάσισε στην τελευταία συνεδρίασή του να συστήσει Επιτροπή Μακεδονίας, απαρτιζόμενη από εκπροσώπους σωματείων της δύναμής της που έχουν έδρα στη Μακεδονία.
Η πρώτη συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 10 Ιουλίου (ώρα 19:00) στα γραφεία του Μικρασιατικού Συλλόγου Νέας Ευκαρπίας «Ουσάκ».
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ομοσπονδίας, η Επιτροπή θα συνεδριάζει στα γραφεία των σωματείων τακτικά, με σκοπό να συζητούνται θέματα που τα απασχολούν και να καταθέτουν τις προτάσεις τους στο ΔΣ της ΟΠΣΕ ώστε να περνούν ως θέματα της ημερήσιας διάταξης στις συνεδριάσεις της. Απώτερος σκοπός της Επιτροπής θα είναι να επιτευχθούν θετικά αποτελέσματα και να ενεργοποιηθούν ακόμα περισσότερο τα σωματεία.