Το έθιμο του Κλήδονα αναβίωσε για 15η χρονιά ο Σύλλογος Μικρασιατών Καλαμάτας στο συνοικισμό Δυτικής Παραλίας, στα προσφυγικά, το Σάββατο 29 Ιουνίου. Πρόκειται για ένα έθιμο που έχει τις ρίζες του στην Αρχαιότητα, και του οποίου η πρώτη γραπτή περιγραφή ανέρχεται στους βυζαντινούς χρόνους.
Τρεις φωτιές άναψαν τα μέλη του Συλλόγου, και οι παρευρισκόμενοι πήδηξαν τη μια μετά την άλλη, όπως επιτάσσει το έθιμο.
Αργότερα έγινε η αναπαράσταση του Κλήδονα, του εθίμου που έδειχνε στις ανύπαντρες κοπέλες τον μέλλοντα σύζυγό τους, ενώ προσφέρθηκαν παραδοσιακά εδέσματα.
Την εκδήλωση παρακολούθησαν, μεταξύ άλλων, ο δήμαρχος Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας, ο αντιδήμαρχος Θανάσης Βασιλόπουλος, ο δημοτικός σύμβουλος Γιώργος Φάβας και η πρόεδρος της Δημοτικής Ενότητας Καλαμάτας Τασούλα Φοίφα.
(Βίντεο: messinialive.gr)