Το μουσικοθεατρικό ταξίδι στις αλησμόνητες πατρίδες της Μαύρης Θάλασσας, που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 26 Ιουνίου στο Θερινό Δημοτικό Θέατρο Κομοτηνής, καταχειροκροτήθηκε από τους δεκάδες θεατές. Την παράσταση επιμελήθηκε με επιτυχία ο Μορφωτικός Σύλλογος Ποντίων Κομοτηνής και Περιφέρειας «Ο Εύξεινος Πόντος», σε συνεργασία με τη Δημοτική Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας και Αθλητισμού Κομοτηνής και το Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Κομοτηνής.
Το οδοιπορικό ξεκίνησε από την Ανατολική Ρωμυλία και κατέληξε στον Πόντο, με τη συμμετοχή πολλών καλλιτεχνών.
Χορούς από την Προποντίδα και την Πόλη παρουσίασε ο Μορφωτικός Όμιλος Κομοτηνής, από τα παράλια της Ανατολικής Ρωμυλίας ο Σύλλογος Ανατολικορωμυλιωτών Κομοτηνής, και από τον Πόντο ο Σύλλογος Ποντίων Κομοτηνής και Περιφέρειας «Ο Εύξεινος Πόντος».
Συνέπραξαν οι μουσικοί: Τάσος Πετρόπουλος (λύρα, τραγούδι), Παναγιώτης Στεφανίδης (λύρα), Βασίλης Καραγιάννης και Ραφαήλ Ιακωβίδης (νταούλι), Βαγγέλης Παπαναστασίου (κλαρίνο), Ελένη Αποστολίδου (τραγούδι), Γιάννης Κουμής (γκάιντα, καβάλ’, τραγούδι), Θάνος Καρακατσιάνης (ακορντεόν), Γιώργος Μίχου (λαούτο), Φίλιππος Ευφραιμίδης (βιολί) και Νικηφόρος Φουλιράς (βιολί, κεμανέ).