Την Κυριακή 23 και τη Δευτέρα 24 Ιουνίου στο Πάρκο Σμύρνης Κορδελιού αναβίωσε το έθιμο του Κλήδονα. Τις όμορφες αυτές εκδηλώσεις διοργάνωσε ο Σύλλογος Σμυρναίων-Μικρασιατών Ελευθέριου-Κορδελιού «Η Αγία Φωτεινή», με τη συμμετοχή πλήθους κόσμου και πολλών σωματείων της ευρύτερης περιοχής.
Εκεί βρέθηκε και το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου Ποντίων Ελευθερίου-Κορδελιού παρουσιάζοντας χορούς της αλησμόνητης πατρίδας.
Την πρώτη μέρα ο Σύλλογος Μικρασιατών Καβάλας, ο Χορευτικός Όμιλος «Ο Πύρριχος», ο Σύλλογος Κουργιωτών «Ταξιάρχης» και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Καλοχωρίου παρουσίασαν όλοι μαζί το έθιμο χορεύοντας το τραγούδι του Κλήδονα.
(Βίντεο: Νίκος Αλβανούδης)