Έφυγε από τη ζωή ο Δημοσθένης Αρζουχαλτζής, ένα από τα σημαντικά μέλη της μεγάλης μικρασιατικής οικογένειας της Νίκαιας, που διετέλεσε πρόεδρος της Αδελφότητας Βιθυνών επί 30 χρόνια.
Ο Δημοσθένης Αρζουχαλτζής ήταν μικρασιάτης β’ γενιάς, ενώ υπήρξε επιτυχημένος οικονομολόγος και άριστος οικογενειάρχης.
Όσοι τον γνώριζαν τον περιγράφουν ως έναν γνήσιο ενεργό πολίτη, «καλό καγαθό» με την έννοια του αρχαιοελληνικού όρου, που τον ενδιέφεραν όλα τα θέματα της πόλης της Νίκαιας και που βρισκόταν παντού και πάντα σε κάθε κάλεσμα. Επίσης, ως έναν ευπατρίδη ευσεβή Μικρασιάτη, ευγενικό, δραστήριο, έντιμο, ηθικό, καλό γείτονα, που αγαπούσε με πάθος την Μικρασία και τη Νίκαια.
Η κηδεία του Δημοσθένη Αρζουχαλτζή πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας στον Άγιο Νικόλαο Νικαίας.