Το ετήσιο προσκύνημά του στην Καππαδοκία πραγματοποίησε το περασμένο σαββατοκύριακο ο Οικουμενικός Πατριάρχης, συνοδευόμενος από τον επικεφαλής της Ορθοδόξου Εκκλησίας εν Αμερική μητροπολίτη Τύχωνα και μέλη της Πατριαρχικής Αυλής.
Το απόγευμα του Σαββάτου τελέστηκε Εσπερινός στο ναό των Αγίων Θεοδώρων στη Μαλακοπή, ενώ την Κυριακή των Αγίων Πάντων έγινε Πατριαρχική Θεία Λειτουργία στο ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στη Βανέσα της Καππαδοκίας.
Στο προσκυνηματικό ταξίδι του κ. Βαρθολομαίου συμμετείχαν Ρωμιοί της Πόλης αλλά και προσκυνητές από τη Μητρόπολη Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας που έκαναν το ταξίδι μαζί με τον μητροπολίτη Παΐσιο και τον επίσκοπο Στρατονικείας Στέφανο.