Η γαστρονομία βρίσκεται και πάλι στο προσκήνιο στη Θεσσαλονίκη, καθώς το προσεχές τριήμερο διοργανώνεται στην πόλη μια γιορτή αφιερωμένη στο μπέργκερ. «Το Burger Fest είναι το πρώτο και μεγαλύτερο ελληνικό food festival αφιερωμένο στο μπέργκερ που έγινε ήδη θεσμός στην Αθήνα, όπου διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 2016, ενώ φέτος έρχεται για δεύτερη χρονιά και στη Θεσσαλονίκη», σημείωσε ο Φώτης Λιάπης, εκ των διοργανωτών του φεστιβάλ.
Από την Παρασκευή 31 Μαΐου έως και την Κυριακή 2 Ιουνίου, η καρδιά του Burger Fest χτυπά στην καρδιά της Θεσσαλονίκης, στις εγκαταστάσεις της ΔΕΘ.
Η γιορτή αρχίζει στις 17:00 της Παρασκευής και θα διαρκέσει μέχρι τα μεσάνυχτα. Το Σάββατο και την Κυριακή αρχίζει στις 13.00 και ολοκληρώνεται επίσης τα μεσάνυχτα.
«Δεν είναι μόνο οι γεύσεις και οι επιλογές στο φαγητό που θα έχει τη δυνατότητα να χαρεί ο επισκέπτης», επισημαίνει ο Φ. Λιάπης και προσθέτει: «Συμμετέχουν περισσότερα από δώδεκα μπεργκεράδικα και pop up καταστήματα, με επιλογές για χορτοφάγους και για άτομα που αποφεύγουν τη γλουτένη, ενώ παράλληλα θα υπάρχουν διάφορες δράσεις και μουσικές εκδηλώσεις. Την πρώτη μέρα θα απολαύσουμε τον International Showman Tonis Sfinos μαζί με τον αγαπημένο Joey, τη δεύτερη τους δυναμικούς My Excuse και Vanilla The Band, ενώ η τρίτη μέρα κλείνει εκρηκτικά με Dub Pistols και 63 High».
Όπως είπε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Λευτέρης Γκιζέτης, επιχειρηματίας από τη Ρόδο που πριν από οκτώ μήνες αποφάσισε να επενδύσει και στη Θεσσαλονίκη, ανοίγοντας κατάστημα με μπέργκερ στο κέντρο της πόλης, «η Θεσσαλονίκη είναι μια τίμια πόλη στο φαγητό και με απαιτητικό κοινό». Πρόσθεσε δε ότι συμμετέχει με μεγάλη χαρά στο Burger Festival, καθώς μαζί του υπάρχουν δέκα από τα καλύτερα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης.
Η είσοδος στο Burger Fest κοστίζει 5 ευρώ και περιλαμβάνει μια μπύρα για τους ενήλικες και ένα αναψυκτικό για τους μικρότερους. Τα παιδιά μέχρι εννέα ετών μπαίνουν δωρεάν.