Την αναβολή της 3η Πανελλήνιας Συνάντησης Μικρασιατικών Συλλόγων που είχε προγραμματιστεί στις 6 Ιουλίου, στη Λάρισα, αποφάσισε η Ομοσπονδία Προσφυγικών Συλλόγων Ελλάδος. Αιτία, η προκήρυξη των πρόωρων βουλευτικών εκλογών.
«Κρίθηκε ότι οι βουλευτικές εκλογές της 7ης Ιουλίου, που μόλις χθες επιβεβαίωσε η κυβέρνηση, είναι λόγος ισχυρός να αναβάλλουμε, αλλά όχι να ματαιώσουμε την πολυαναμενόμενη, ύστερα από την τεράστια επιτυχία των δύο προηγούμενων εκδηλώσεων μας, φετινή συνάντηση των Μικρασιατών. Λυπόμαστε για την ταλαιπωρία, αλλά η διοργάνωση την παραμονή των βουλευτικών εκλογών, θα προκαλούσε μεγαλύτερα προβλήματα και προτιμήσαμε να τα αποφύγουμε» αναφέρει η ανακοίνωση της Ομοσπονδίας.
Η νέα ημερομηνία διεξαγωγής της Συνάντησης θα ανακοινωθεί το προσεχές διάστημα από τον Μικρασιατικό Σύλλογο Λάρισας και την Ομοσπονδία.