Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ το Σάββατο θα διεκδικήσουν ενώπιον μόλις 1.040 θεατών τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας, η Ένωση εντείνει τις προσπάθειές της ώστε στον τελικό να τιμηθεί η επέτειος της Γενοκτονίας των Ποντίων, με αφορμή και τη συμπλήρωση των 100 χρόνων.
Το πρώτο βήμα έγινε, και η ΕΠΟ έδωσε το πράσινο φως ώστε να τηρηθεί σιγή ενός λεπτού στη μνήμη των 353.000 θυμάτων.
Τώρα η κιτρινόμαυρη ΠΑΕ επανέρχεται με νέο αίτημα προς τη διοργανώτρια αρχή ζητώντας οι ποδοσφαιριστές σε ένδειξη πένθους να αγωνιστούν με μαύρα περιβραχιόνια, και πριν από τη σέντρα να προβληθεί στα μάτριξ του ΟΑΚΑ ένα λιτό βίντεο με μήνυμα για τη Γενοκτονία των Ποντίων που έχει ήδη ετοιμαστεί από την ΑΕΚ.