Στα ερείπια της ιουστινιάνειας βασιλικής μέσα στην Ακρόπολη της αρχαίας Εφέσου, εκεί όπου πιστεύεται ότι ετάφη ο αγαπημένος μαθητής του Ιησού ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος, ο Οικουμενικός Πατριάρχης χοροστάτησε σε Θεία Λειτουργία και έστειλε μήνυμα αγάπης μέσω του Αποστόλου της Αγάπης.
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης βρέθηκε στην Έφεσο ανήμερα της γιορτής του Αγίου Ιωάννη, την Τετάρτη 8 Μαΐου.
Με τον Πατριάρχη συλλειτούργησαν οι μητροπολίτες Σμύρνης Βαρθολομαίος και Κίτρους Γεώργιος, ενώ συμπροσευχόμενοι παρέστησαν ο μητροπολίτης Γάνου και Χώρας Αμφιλόχιος, ο μητροπολίτης Λέρου και Καλύμνου Παΐσιος και ο επίσκοπος Στρατονικείας Στέφανος.
Τη Θεία Λειτουργία παρακολούθησαν, μεταξύ άλλων, η σύζυγος του Προέδρου της Δημοκρατίας Βλασία Παυλοπούλου, ο πρέσβης της Ελλάδας στην Άγκυρα Πέτρος Μαυροειδής, η γενικής πρόξενος της Ελλάδας στη Σμύρνη Αργυρώ Παπούλια, μέλη της ορθόδοξης κοινότητας Σμύρνης και προσκυνητές από την Ελλάδα.