Στους ρυθμούς της ελληνικής παράδοσης πραγματοποιήθηκε, το Σάββατο 4 Μαΐου, το 2ο Συναπάντημα Ελληνικών Συλλόγων Βάιμπλιγκεν. Οι ομογενείς της περιοχής είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να συναντηθούν και να μιλήσουν για όλα όσα τους απασχολούν αλλά και να γλεντήσουν μέχρι τελικής πτώσεως.
Στη μεγάλη γιορτή συμμετείχε το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου Ποντίων Βάιμπλιγκεν «Οι Αργοναύτες» παρουσιάζοντας αντιπροσωπευτικούς χορούς του Πόντου.
Όλοι μιλούσαν για το νέο θεσμό που γεννήθηκε, περίπου ένα χρόνο πριν, με τη διοργάνωση του 1ου Συναπαντήματος. «Ευχαριστούμε όλους αυτούς που παρευρέθηκαν κοντά μας και αγκαλιάζουν αυτήν την προσπάθεια από την αρχή. Εμείς θα προσπαθούμε κάθε χρόνο αυτός ο θεσμός να γίνεται όλο και πιο όμορφος» ανέφερε ο ποντιακός σύλλογος στη σελίδα του στο facebook, που ήταν ένας εκ των διοργανωτών.
Οι υπόλοιποι συνδιοργανωτές ήταν ο «Ηρακλής» Βάιμπλιγκεν, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Βάιμπλιγκεν καθώς και η Ελληνική Κοινότητα Βάιμπλιγκεν.