«Μέσα στους επόμενους μήνες θα είμαι ο πρώτος Έλληνας πρωθυπουργός που θα πραγματοποιήσει επίσημη επίσκεψη στα Σκόπια, συνοδευόμενος από επιχειρηματική αποστολή», τόνισε ο Αλέξης Τσίπρας από το βήμα του 4ου Οικονομικού Φόρουμ των Δελφών. Πρόσθεσε ότι η ελληνική κυβέρνηση θα προχωρήσει στην ιδρυτική σύγκλιση του Ανώτατου Συμβουλίου Συνεργασίας Ελλάδας & Βόρειας Μακεδονίας.
«Η Συμφωνία των Πρεσπών θα μείνει στην ιστορία. Για πρώτη φορά σε ένα διμερές ζήτημα, ο εθνικισμός ηττήθηκε. Βρέθηκε στο περιθώριο, γιατί η δύναμη της συνεργασίας, η ανάγκη της ειρηνικής συνύπαρξης, ο σκοπός της σταθερότητας και της συνανάπτυξης έδωσαν τον τόνο», επισήμανε ο πρωθυπουργός κατά την ομιλία του.
Ακόμη, χαρακτήρισε χαρμόσυνα τα νέα από τις έρευνες στη θέση Γλαύκος της κυπριακής ΑΟΖ και εξήρε το γεγονός ότι ο υπουργός Εξωτερικών της Κύπρου Νίκος Χριστοδουλίδης κράτησε χαμηλούς τόνους για το θέμα (στη διάρκεια της ομιλίας του που προηγήθηκε του Έλληνα πρωθυπουργού). Ο Αλ. Τσίπρας τάχθηκε υπέρ της δικαιωμάτων της Κύπρου στην εξόρυξη εντός της δικής της ΑΟΖ και είπε πως τα ωφελήματα από την αξιοποίηση των ενεργειακών αποθεμάτων πρέπει να καρπωθούν και οι Ελληνοκύπριοι και οι Τουρκοκύπριοι και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μετά την επίλυση του Κυπριακού. Είπε, μάλιστα, ότι δεν χρειάζονται μεγαλοστομίες, αλλά να συνεχιστούν οι προσπάθειες για επίλυση του Κυπριακού.
Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί ολόκληρη την ομιλία του πρωθυπουργού στο Φόρουμ των Δελφών: