Το τελειωτικό χτύπημα στον επιπρομαχώνα του Αγίου Δημητρίου στην Παλιά Πόλη των Χανίων φαίνεται ότι έδωσαν τα διαδοχικά κύματα κακοκαιρίας που σάρωσαν την Κρήτη, μιας και τα ξημερώματα της Πέμπτης κατέρρευσε μέρος από το βόρειο τμήμα του μνημείου, στην οδό Ντουνόπαπα απέναντι από το σχολείο της Βασίλισσας. Οι χωμάτινοι όγκοι και οι πέτρες έπεσαν πάνω σε τρία σταθμευμένα αυτοκίνητα προκαλώντας σημαντικές ζημιές.
Ο επιπρομαχώνας του Αγίου Δημητρίου ή Lando (το όνομα του μηχανικού) ή Schiavo (του σκλάβου) είναι ένα από τα βασικά οχυρωματικά έργα που έφτιαξαν οι Ενετοί για να προστατεύσουν την παλιά πόλη των Χανίων.
Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε δύο χρόνια που καταρρέει τμήμα του επιπρομαχώνα, ο οποίος καλύπτει τη νοτιοδυτική γωνία των ενετικών οχυρώσεων και διατηρείται εξολοκλήρου με αρκετές ανακατασκευές. Η ανασκαφική έρευνα από την 13 Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων ανέδειξε το παραπέτο και κανονιοθυρίδες. Μετά τις καταστροφές του 2017 είχαν τοποθετηθεί μεταλλικά στηρίγματα και είχαν γίνει κάποιες εργασίες αναστήλωσης.
Πριν από λίγες ημέρες είχαν παρατηρηθεί κάποια κατολισθητικά φαινόμενα και ο δρόμος είχε κλείσει για τα οχήματα. Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο τεχνικών έργων του Δήμου Χανίων Γιώργο Ξανθουδάκη. μελέτες για τη συντήρηση του μνημείου έχουν μεταβιβαστεί στο υπουργείο Πολιτισμού, ωστόσο το ΚΑΣ είναι αυτό που έχει καθυστερήσει σημαντικά οποιαδήποτε παρέμβαση.