Το παράσημο του Σταυρού του Αγίου Ισιδώρου της Ιεράς Μητροπόλεως Χίου απένειμε, την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου, ο Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος στο Μικρασιατικό Σωματείο «Ο Φάρος Βαρβασίου», μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας για τον εορτάζοντα προστάτη των Μικρασιατών στον ομώνυμο ναό του, στο Βαρβάσι. Η τιμή στο σωματείο αποδόθηκε για την πολύχρονη πορεία, εργασία και προσφορά του στη διατήρηση της μικρασιατικής μνήμης των μελών του.
Πλήθος πιστών αλλά και πολιτικές και στρατιωτικές Αρχές του νησιού τίμησαν τις θρησκευτικές εκδηλώσεις.
Μέσα σε κλίμα βαθιάς πίστης και ευλάβειας, αλλά και ιστορικών αναμνήσεων γιόρτασαν οι απόγονοι των Μικρασιατών προσφύγων τον προστάτη τους Άγιο Χαράλαμπο στο Βαρβάσι, όπου και υπάρχει η ιστορική εικόνα του Αγίου, η οποία και μεταφέρθηκε από τον Τσεσμέ στη Χίο με θαυματουργό τρόπο μετά τη Μικρασιατική καταστροφή του 1922.
Ο Μητροπολίτης στο λόγο του μίλησε για τη ζωή του Άγιου Χαράλαμπου αλλά και στους διωγμούς των χριστιανών ανά τους αιώνες.
- Με πληροφορίες από το xiakoslaos.gr