Στον ιδιαίτερο συμβολισμό της επίσκεψης του Αλέξη Τσίπρα στη «σιωπηλή», από το 1971, Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης, αναφέρθηκε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, ο οποίος χοροστάτησε κατά τη Θεία Λειτουργία που τελέστηκε την Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου στον Ιερό Ναό Γενεθλίων της Παναγίας, Πύλης Βελιγραδίου, στην Πόλη, ημέρα κατά την οποία τιμάται η μνήμη του Αγίου Τρύφωνος, προστάτη των Κηπουρών. Στην ομιλία του προς τους πιστούς, στην κοινοτική αίθουσα του Ναού, ο Οικουμενικός Πατριάρχης ευχήθηκε, επίσης, η επίσκεψη του πρωθυπουργού και η συνάντηση του με τον πρόεδρο της Τουρκικής Δημοκρατίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν να συμβάλει καταλυτικά και αποφασιστικά στη βελτίωση των σχέσεων ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία.
Μεταξύ άλλων, ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος επισήμανε: «Την άλλη ημέρα (σ.σ. μετά την συνάντησή του με τον Ερντογάν) θα τον έχουμε εμείς στην Χάλκη, θα συζητήσουμε τα κοινά μας προβλήματα, θα παραστεί εις τους εορτασμούς για τον Ιερό Φώτιο, θα έχουμε την εόρτιον συνεστίαση και ελπίζομεν ότι εις τας σχέσεις Ελλάδος και Τουρκίας αυτή η επίσκεψις του Έλληνος πρωθυπουργού θα συμβάλει καταλυτικά και αποφασιστικά, ώστε αυτές οι σχέσεις να βελτιωθούν για το καλό αμφοτέρων των πλευρών. Το ότι η επίσκεψις του κυρίου πρωθυπουργού της Ελλάδος προς τον Οικουμενικό Πατριάρχη πραγματοποιείται αυτή την φορά όχι στο Φανάρι αλλά στην Χάλκη έχει και ένα ιδιαίτερον συμβολισμόν, διότι γνωρίζουμε όλοι πόσο επιθυμούμε και πόσο χρειαζόμεθα την επαναλειτουργία της Θεολογικής μας Σχολής, ύστερα από σχεδόν μισό αιώνα από τότε που άδικα ανεστάλη η λειτουργία της».
Ακόμη, στην ομιλία του ο Παναγιώτατος αναφέρθηκε και στην ανακήρυξη της Αυτοκεφαλίας της Εκκλησίας της Ουκρανίας, χαρακτηρίζοντάς την ως το σημαντικότερο εκκλησιαστικό γεγονός που συνέβη στις αρχές αυτής της χρονιάς. Ευχήθηκε δε, η νέα Αυτοκέφαλη Εκκλησία στην Ουκρανία να αναπτυχθεί και να ενώσει όλους τους πιστούς. Στη συνέχεια, συνεχάρη τον μητροπολίτη Σηλυβρίας Μάξιμο, επόπτη της Περιφερείας Υψωμαθείων, για τα πρόσφατα ονομαστήριά του και για το επιτελούμενο ανακαινιστικό έργο στον Ιερό Ναό αλλά και σε όλη την εκκλησιαστική περιφέρεια που του εμπιστεύθηκε η Μητέρα Εκκλησία καθώς και στην μητρόπολη του. Ευχαριστίες εξέφρασε και προς όλους τους πιστούς που συνδράμουν σε αυτή την πολύ σημαντική προσπάθεια.