Τουλάχιστον μία αντρική γαμπριάτικη φορεσιά, ένα φέσι και μία λάμπα αφαίρεσαν οι άγνωστοι που μπήκαν στο Μουσείο Μικρασιατικής Έρευνας και Πολιτισμού της Αδελφότητας Μικρασιατών «Ο Άγιος Πολύκαρπος» το οποίο βρίσκεται στο κέντρο των Χανίων. Τα εγκαίνια είναι προγραμματισμένα για τις 10 Φεβρουαρίου και η κλοπή έγινε αντιληπτή την περασμένη Τρίτη.
Μέχρι να ολοκληρωθεί η καταγραφή οι υπεύθυνοι του μουσείου δεν μπορούν να γνωρίζουν αν λείπουν και άλλα κειμήλια.
Την έρευνα έχει αναλάβει η Ασφάλεια Χανιών που κάνει αγώνα δρόμου προκειμένου να εντοπιστούν τα κειμήλια μέχρι τα εγκαίνια που θα γίνουν από τον μητροπολίτη Βρυούλων Παντελεήμονα και τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Ειρηναίο.
Οι δράστες μπήκαν στο μουσείο σπάζοντας το τζάμι ενός δωματίου, και όπως είπε στα Χανιώτικα Νέα η πρόεδρος της Αδελφότητας Στέλλα Γκοζάνη-Χαριτάκη πρόκειται για ένα γεγονός που προκαλεί θλίψη και αγανάκτηση. «Στο Μουσείο Μικρασιατικής Έρευνας και Πολιτισμού, φυλάσσονται αντικείμενα τα οποία με αγάπη προσέφεραν συμπολίτες μας, ιερά κειμήλια αγαπημένα, δείγματα του πολιτισμού της Μικράς Ασίας», τόνισε.