Αδιαμφισβήτητα η ελληνική εκπαίδευση άφησε το στίγμα της στον Πόντο. Σε τέτοιο βαθμό, μάλιστα, που δημιουργήθηκε μια απίστευτη εκπαιδευτική παράδοση, από το 1682 έως το 1922, η οποία ακόμα και σήμερα αποτελεί παράδειγμα στον τομέα της εκπαίδευσης. Φροντιστήριο Τραπεζούντος, Φροντιστήριο Αργυρουπόλεως, Ροδοκανάκειος Ιερατική Σχολή και το Κολλέγιο Ανατόλια στη Μερζιφούντα είναι μόνο μερικά από τα κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα στον Πόντο.
Για το ρόλο αυτών των φάρων εκπαίδευσης το Κολλέγιο Ανατόλια και ο δήμος Κορδελιού-Ευόσμου διοργανώνουν τη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου, στις 18:30, ημερίδα με θέμα «Η εκπαίδευση στον Πόντο 1682-1922», στο Πολιτιστικό Κέντρο Ευόσμου.
Κεντρικοί ομιλητές της εκδήλωσης είναι ο εκπαιδευτικός και συγγραφέας Διαμαντής Λαζαρίδης που θα παρουσιάσει την «Προγραμματισμένη και οργανωμένη σχολική παιδεία στον Πόντο, 1682-1922» και ο εκπαιδευτικός, τ. Αντιπρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια Γιώργος Λυσαρίδης, που θα μιλήσει για το θέμα «Το Αμερικανικό Κολλέγιο Ανατόλια, φάρος εκπαίδευσης και κοινωνικής προσφοράς στον Πόντο, 1886-1921».
Το κυρίως κτήριο του Κολλεγίου Ανατόλια στη Μερζιφούντα (1900)
Την εκδήλωση συντονίζει ο επίκουρος καθηγητής της επώνυμης Έδρας Ποντιακών Σπουδών ΑΠΘ, Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας.
Στο φουαγιέ του Πολιτιστικού Κέντρου θα λειτουργήσει, παράλληλα, έκθεση φωτογραφίας από τα αρχεία του Κολλεγίου Ανατόλια της περιόδου 1886-1921.
Το Κολλέγιο ιδρύθηκε το 1886 στη Μερζιφούντα και γρήγορα εξελίχθηκε σε ένα από τα πιο δυναμικά ιδρύματα με επιπλέον υποδομές όπως Νηπιαγωγείο, Σχολή Κωφών, Γυμνάσια για αγόρια και κορίτσια, Θεολογικό Ιεροδιδασκαλείο, νοσοκομείο, και μετά το 1915, ορφανοτροφείο για 2.000 ορφανά. Οι διώξεις των χριστιανικών πληθυσμών από την περιοχή κατά τον Α΄ Παγκόσμιο πόλεμο οδηγεί το 1924 στη μετεγκατάσταση του Κολλεγίου Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη ακολουθώντας τη μοίρα των προσφύγων της Μικράς Ασίας.
Φέτος, το εκπαιδευτικό ίδρυμα θέλοντας να τιμήσει την ιστορία και την καταγωγή του καθιερώνει μία νέα υποτροφία που θα απονεμηθεί σε μαθητή/τρια ποντιακής καταγωγής για να φοιτήσει στο Γυμνάσιο και Λύκειο του Κολλεγίου Ανατόλια.
Για ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής: Anatolia.edu.gr/pontos-event
Περισσότερες πληροφορίες
- Κολλέγιο Ανατόλια: 2310 398203 (Κορίνα Θεοδωρίδου)
- Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου:2310 703701- 2310 762400 (Πολύμνια Βασιλειάδου)