Έχοντας μαζί τους ένα παραδοσιακό αετάκι και «γεμάτοι» από τους ήχους της κλασικής μουσικής έφυγαν την περασμένη Δευτέρα από το Μέγαρο της Εστίας Νέας Σμύρνης τα περίπου 700 μέλη και φίλοι του ιστορικού σωματείου που έδωσαν το παρών στην καθιερωμένη γιορτή για την κοπή της βασιλόπιτας.
Την πίτα ευλόγησε ιερέας της μητρόπολης Νέας Σμύρνης, ο οποίος μετέφερε τις ευχές του μητροπολίτη Συμεών για μια ευλογημένη και ειρηνική χρονιά.
Το παρών έδωσαν, μεταξύ άλλων, εκπρόσωποι της Βουλής, δήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι όμορων δήμων και πρόεδροι και μέλη αδελφών σωματείων. Τη βραδιά έντυσαν με τις φωνές τους τρία αστέρια της Λυρικής Σκηνής, ο βαρύτονος Νίκος Καραγκιακούρης, η σοπράνο Λητώ Μεσσήνη και ο τενόρος Χρήστος Δεληζώνας. Στο πιάνο τους συνόδευσε ο Πάνος Λουμάκης και στο τσέλο ο Νηρέας Μαρκάκης.