Το απόγευμα της Τετάρτης 9 Ιανουαρίου η Ένωση Μαγνησίας Μικράς Ασίας έκοψε βασιλόπιτα στη φιλόξενη αίθουσά της. Η ατμόσφαιρα ήταν φιλική και ζεστή, όπως ακριβώς συμβαίνει στις αγαπημένες οικογένειες.
Φίλοι και μέλη της Ένωσης προσήλθαν ανταλλάσσοντας ευχές για τη νέα χρονιά.
Την πίτα ευλόγησε ο αρχιμανδρίτης του Αγίου Νικολάου Νίκαιας Αθανάσιος Λειβαδιάς. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης τιμήθηκε η χοροδιδασκάλισσα Κατερίνα Κατσανδρή-Κρασσοπούλου για την άοκνη παρουσία της στο Σύλλογο, μυώντας δεκάδες παιδιά αλλά και ενηλίκους στη χορευτική παράδοση της Μικράς Ασίας.
Παρόντες ήταν ο δήμαρχος Νίκαιας-Ρέντη Γιώργος Ιωακειμίδης, οι βουλευτές Νίνα Κασιμάτη και Γιάννης Τραγάκης, ο πρώην αντιπεριφερειάρχης Πειραιά Στέφανος Χρήστου, ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Εφεσίων Δημήτρης Κρασσόπουλος, δημοτικοί σύμβουλοι, καθώς και πολλά μέλη του σωματείου.