Μετά από το σαρωτικό του πέρασμα τον Δεκέμβριο από τα British Independent Film Awards, το φιλμ του Γιώργου Λάνθιμου The Favourite έφυγε με ένα βραβείο από τις 76ες Χρυσές Σφαίρες, τον προπομπό των Όσκαρ. Η νέα δουλειά του Έλληνα κινηματογραφιστή έχει γίνει δεκτή με διθυραμβικές κριτικές, και χθες στην τελετή του Μπέβερλι Χιλς διεκδικούσε συνολικά πέντε βραβεία.
Τελικά η Ολίβια Κόουλμαν, που ενσαρκώνει την εύθραυστη βασίλισσα Αν, κέρδισε το βραβείο Α’ Γυναίκειου Ρόλου.
Η Βρετανίδα ηθοποιός ήταν υποψήφια μαζί με την Έμιλι Μπλαντ (Mary Poppins Returns), τη Σαρλίζ Θερόν (Tully) και την Κονστάνς Γου (Crazy Rich Asians). Κατά την απονομή η Ολίβια Κόουλμαν ευχαρίστησε τις συμπρωταγωνίστριες της Έμα Στόουν και Ρέιτσελ Βάις που ήταν υποψήφιες για το βραβείο του Β’ Γυναικείου Ρόλου. Μιλώντας σε δημοσιογράφους για τις ερωτικές σκηνές μαζί τους εξήγησε ότι δεν νιώθει ότι απατά τον άνδρα της. «Όταν φιλάς έναν άνδρα νιώθεις απαίσια, έχεις την αίσθηση ότι κάνεις κάτι άτακτο. Όταν φιλάς μια γυναίκα έχει πολύ περισσότερη πλάκα», δήλωσε.
Αυτή είναι η δεύτερη Χρυσή Σφαίρα για την Ολίβια Κόουλμαν, η οποία το 2017 πήρε το βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου για τη μίνι σειρά The Night Manager. Στη φετινή τελετή καλύτερη δραματική ταινία αναδείχθηκε το πολυβραβευμένο Bohemian Rhapsody, ενώ στην κατηγορία της κωμωδίας/μιούζικαλ (όπου ήταν υποψήφιο και το The Favourite) την πρωτιά απέσπασε το Green Book του Πίτερ Φαρέλι.