Με πυρετώδεις ρυθμούς συνεχίζονται οι προετοιμασίες για την 84η ΔΕΘ που θα πραγματοποιηθεί το Σεπτέμβριο του 2019. Ο πρόεδρος της ΔΕΘ-Helexpo Τάσος Τζήκας και ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας Κυριάκος Ποζρικίδης βρέθηκαν για τέσσερις μέρες στην Ινδία, στο πλαίσιο αποστολής που διοργανώθηκε σε συνεργασία με την πρεσβεία της Ινδίας στην Ελλάδα και την ελληνική πρεσβεία στην Ινδία, προκειμένου να συζητήσουν τις λεπτομέρειες της διοργάνωσης.
Η ινδική κυβέρνηση επιθυμεί να παρουσιαστεί στην 84η ΔΕΘ η «νέα» Ινδία, της ανάπτυξης και της τεχνολογίας.
Παράλληλα θα δώσει δυναμικό παρών όχι μόνο μέσω των παραδοσιακών υφαντουργικών της επιχειρήσεων αλλά και μέσω των εταιρειών τεχνολογίας, φαρμακευτικής και αεροδιαστημικής!
Η διοίκηση της ΔΕΘ-Helexpo επισκέφθηκε και το Χρηματιστήριο της Βομβάης, ένα από τα δέκα μεγαλύτερα του κόσμου και συζήτησε με τη διοίκησή του το ενδεχόμενο συμμετοχής του στην 84η ΔΕΘ, με αιχμή το ειδικό τμήμα των startups που διαθέτει και τη διασύνδεσή τους με τις ελληνικές startups που θα συμμετάσχουν στη διοργάνωση του Σεπτεμβρίου. Επαφές έγιναν και με το Επιμελητήριο της Βομβάης.
Πραγματοποιήθηκαν και συναντήσεις με παράγοντες της βιομηχανίας του Μπόλιγουντ, ηθοποιούς και χορογράφους με τους οποίους συζητήθηκε και το ενδεχόμενο να ανέβει παράσταση ινδικής παραγωγής στη Θεσσαλονίκη, κατά τη διάρκεια της ΔΕΘ αλλά και να πραγματοποιηθούν γυρίσματα εντός της έκθεσης για τις ανάγκες ταινιών. Για το θέμα αυτό έχει ενημερωθεί ήδη το Film Office της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, ώστε να υποδεχθεί τους Ινδούς παραγωγούς στη Θεσσαλονίκη εντός του Φεβρουαρίου.