Χριστουγεννιάτικα κάλαντα από τη Μακεδονία, την Πόλη, τον Πόντο και την Κρήτη θα αντηχήσουν στις γειτονιές του Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών στην Πυλαία Θεσσαλονίκης την Κυριακή 23 Δεκεμβρίου, δημιουργώντας μια ιδιαίτερη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δράσεων «Κωνσταντινουπολίτικα, ένα χωριό μέσα στην πόλη» του Συνδέσμου Κατοίκων Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών.
Επικεφαλής των ομάδων των καλαντάρηδων θα είναι, μεταξύ άλλων, και η Καλλιτεχνική Στέγη Ποντίων Βορείου Ελλάδος.
Το ραντεβού έχει δοθεί για τις 17:00, στο πάρκο Μπαριαμάκη Πυλαίας (στη συμβολή των οδών Δημοκρίτου και Ιπποκράτους), από όπου ομάδες καλαντάρηδων μαζί με κατοίκους και φίλους του Συνοικισμού, κρατώντας αναμμένα φαναράκια και τρίγωνα στα χέρια, θα περιδιαβούν τους δρόμους της γειτονιάς ακολουθώντας διαφορετικές διαδρομές, για να πουν τα κάλαντα. Στη δράση συμμετέχουν το χορευτικό τμήμα του Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών, ο Σύλλογος Έρευνας και Διάδοσης της Κρητικής Παράδοσης «Ιδαία Γη» και η Καλλιτεχνική Στέγη Ποντίων Βορείου Ελλάδος.
Τελικός προορισμός, ο χώρος απέναντι από την ταβέρνα «Άμπελος» (στη συμβολή των οδών Βισβίζη και Συμεωνίδη), όπου μικρά και μεγάλα παιδιά θα κεραστούν χριστουγεννιάτικα και νηστίσιμα εδέσματα φτιαγμένα από τις μαμάδες και τις γιαγιάδες του Συνοικισμού Κωνσταντινουπολιτών, υπό τους χριστουγεννιάτικους ήχους των σαξοφώνων της μπάντας «Κου Κλουξ Σαξ» του Δήμου Θέρμης (ΔΕΠΠΑΘ).
Στο πλαίσιο της γιορτής θα συγκεντρώνονται τρόφιμα μακράς διάρκειας και είδη πρώτης ανάγκης που θα διατεθούν στο Ορφανοτροφείο Μέλισσα και στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό SOS του Φιλύρου.