Το τελευταίο αντίο λένε σήμερα συγγενείς, φίλοι αλλά και πλήθος φιλάθλων της ΑΕΚ στην Ευαγγελία Στραβαρίδη, την τελευταία πρόσφυγα πρώτης γενιάς από τα Βουρλά της Μικράς Ασίας.
Η κηδεία της γίνεται στις 11:00 στο νεκροταφείο του Ζωγράφου.
Η «κυρα-Βαγγελιώ», όπως τη φώναζαν οι Μικρασιάτες που είχαν την τύχη να τη γνωρίσουν, είχε ταλαιπωρηθεί πολύ με την υγεία της. Παρόλα αυτά, όταν τον περασμένο Ιούνιο της ζήτησαν να ρίξει χώμα από τη Μικρά Ασία στα θεμέλια του νέου γηπέδου της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, δεν είπε όχι. «Ευχαριστώ πάρα πολύ», είχε πει μετά τη σεμνή τελετή στο εργοτάξιο της «Αγια-Σοφιάς» κατά τη διάρκεια της οποίας είχε την ευκαιρία να πάρει και πάλι στα χέρια της χώμα από την πατρίδα της.