Μόλις έξι μήνες μετά τη λιτή τελετή κατά τη διάρκεια της οποίας έπεσε στα θεμέλια του νέου γηπέδου της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια χώμα από τις αλησμόνητες πατρίδες –και ενώ οι εργασίες για την «Αγια-Σοφιά» προχωρούν με εντατικούς ρυθμούς–, σήμερα θα παρουσιαστεί στο αμφιθέατρο του Μουσείου της Ακρόπολης η Επιστημονική Επιτροπή για το Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού. Το μουσείο θα στεγαστεί στο γήπεδο της ομάδας και θα αποτελεί σημείο αναφοράς.
Το πρώτο «δώρο» που παραδόθηκε στο Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού είναι ένας πίνακας και είναι προσφορά του δρομέα μεγάλων αποστάσεων Γιώργο Ζαχαριάδη, ενώ ιστορικά κειμήλια έχουν ήδη παραχωρήσει οι Μελιώτες Μεγάρων. Ήδη έχει ξεκινήσει και η προσπάθεια ώστε το μουσείο να ενταχθεί στο International Council of Museums και σε άλλους διεθνείς οργανισμούς.
Η παρουσίαση του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού θα ξεκινήσει στις 11:30. Δείτε τη ζωντανά από το κανάλι της ΑΕΚ στο YouTube: