Τη σχέση της Κωνσταντινούπολης και των αλησμόνητων πατρίδων με τις Κυκλάδες και τη νησιωτική παραδοσιακή μουσική αναμένεται να αναδείξει το μικρασιατικό γλέντι που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Μικρασιατών-Κωνσταντινουπολιτών «Ρίζες» σήμερα το βράδυ, στο πάρκο Συνοικισμού, στο Χαλάνδρι.
Η μεγάλη γιορτή πραγματοποιείται για 10η συνεχόμενη χρονιά και αποτελεί τη μεγαλύτερη συνεύρεση Μικρασιατών για την Αττική καθώς συγκεντρώνει χιλιάδες κόσμου.
Στην εκδήλωση παίρνουν μέρος πολύ γνωστοί καλλιτέχνες, όπως η Κυριακή Σπανού, ο Πάνος Βέργος και ο Αργύρης Ψαθάς και ο ξακουστός βιολιστής Νίκος Οικονομίδης.
Πώς συνδέονται μουσικά οι αλησμόνητες πατρίδες όμως με τις Κυκλάδες; Στο ερώτημα αυτό απαντά ο Νίκος Οικονομίδης στο Newpost.gr και τον δημοσιογράφο Χρήστο Κωνσταντινίδη. «Υπήρχαν μετακινήσεις πληθυσμών. Κάποια στιγμή για παράδειγμα έφυγε όλη η Νάξος και πήγε στα Βουρλά για εργασία. Γύρισαν από εκεί και έφεραν μαζί τους πολλά στοιχεία μικρασιατικά. Στην πορεία της ιστορίας πολλά νησιά, όπως η Κίμωλος, ήταν κόμβος Ανατολής-Δύσης. Από εκεί περνούσαν τα εμπορικά πλοία για Κωνσταντινούπολη. Υπάρχει μία συνεχόμενη πορεία μέσα στο χρόνο. Η Αμοργός κατοικήθηκε από επιφανείς οικογένειες του Βυζαντίου που έφεραν τη βυζαντινή παράδοση. Ασφαλώς λοιπόν έχει και όλο το Αιγαίο σχέση με τη Μικρά Ασία».
Χορηγός επικοινωνίας: pontos-news.gr.