Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Πέλλας, στο πλαίσιο του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018 διοργανώνει διήμερες εκδηλώσεις με τον γενικό τίτλο «ΠΟΛ(ε)ΙΣ» στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας.
Ομιλίες και θεατρικό αναλόγιο θα παρουσιαστούν στο κοινό στις 28 και 29 Σεπτεμβρίου.
Οι εκδηλώσεις ξεκινούν την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου (ώρα 17:30) με ομιλίες για το θέμα «Πόλις και Χώρα: Αστικοί και αγροτικοί πληθυσμοί σε τρεις κόσμους (κλασική Αρχαιότητα, Ρώμη, Βυζάντιο)». Τρεις αρθρωτές ομιλίες για τη σχέση των πόλεων με την ύπαιθρο χώρα σε τρεις περιόδους: την κλασική Αρχαιότητα (Πέλλα), την ύστερη Αρχαιότητα (Έδεσσα) και τον Μεσαίωνα (Χρυσή-Μογλενά στην Αλμωπία). Εισηγητές θα είναι οι: Ελισάβετ Τσιγαρίδα (προϊσταμένη της ΕΦΑ Πέλλας), «Άστυ και χώρα στον αρχαίο ελληνικό κόσμο. Το παράδειγμα της Πέλλας»· ο Στράτος Νανόγλου (αρχαιολόγος της ΕΦΑ Πέλλας), «Αστικό και αγροτικό τοπίο στη ρωμαϊκή εποχή: Η Έδεσσα και η Εγνατία»· και ο Γιώργος Σταλίδης (αρχαιολόγος της ΕΦΑ Πέλλας), «Αστικό και περιαστικό τοπίο μετά την Αρχαιότητα. Έδεσσα και Μογλενά».
Το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου (ώρα 19:00), θα παρουσιαστεί το θεατρικό αναλόγιο Πόλη, Πόλη… Πού έδυ σου τό κάλλος;. Με κεντρικό θέμα τη μοίρα των ηττημένων, τέσσερα ιστορικά πρόσωπα –δύο από τη μακεδονική βασιλική αυλή (η Λαοδίκη, η γυναίκα του Περσέα και ο γιος του Αλέξανδρος) και άλλα δύο από τη βυζαντινή αυτοκρατορική αυλή (η Άννα Παλαιολογίνα Νοταρά, μνηστή του Κωνσταντίνου Παλαιολόγου και η Ελένη Φραντζή, σύζυγος του επιστήθιου φίλου του)– έρχονται από το παρελθόν και μας διηγούνται τις τελευταίες στιγμές των δύο φημισμένων πόλεων, της Πέλλας και της Κωνσταντινούπολης. Δύο ένδοξες πόλεις, δύο οικουμενικές πρωτεύουσες, δύο διαφορετικοί κόσμοι, με ένα λαμπρό αλλά συνάμα πικρό παρελθόν.