Η 14η Σεπτεμβρίου τιμάται κάθε χρόνο από την ελληνική πολιτεία ως Ημέρα Εθνικής Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας από το τουρκικό κράτος. Η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών Νομού Τρικάλων, τιμώντας την αποφράδα αυτή ημέρα, συμμετείχε στις εκδηλώσεις μνήμης της Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων, την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου.
Παρουσία τιμητικού αγήματος της Λέσχης τελέστηκε η δοξολογία και η επιμνημόσυνη δέηση στον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Νικολάου Τρικάλων.
Με το πέρας του μνημοσύνου στη μνήμη των θυμάτων, ακολούθησε ομιλία από την εκπαιδευτικό Θεοδώρα Καρανίσα, μέλος της Ευξείνου Λέσχης, με τίτλο «Τρεις αιώνες, μια ζωή» (αποσπάσματα από την αυτοβιογραφία της Μικρασιάτισας Φιλιώς Χαϊδεμένου).
Ακολούθησε τρισάγιο στο Μνημείο Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας στην πλατεία του προσφυγικού συνοικισμού. Παρουσία αγήματος του στρατού πραγματοποιήθηκε στη συνέχεια κατάθεση στεφάνων από τις πολιτειακές και στρατιωτικές Αρχές, τον πρόεδρο της Λέσχης Κοσμά Αποστολίδη καθώς και από άλλα σωματεία και φορείς.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των χιλιάδων θυμάτων της Γενοκτονίας και με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.