Το όνομα του Λουκιανού Κηλαηδόνη πήρε χθες βράδυ (13/7) η πλαζ Βουλιαγμένης, τιμώντας έτσι τον άνθρωπο που την έκανε διάσημη μέσα από το μεγάλο πάρτι που είχε διοργανώσει στις 25 Ιουλίου του 1983.
Η τελετή μετονομασίας συνοδεύτηκε από μουσική εκδήλωση την οποία παρακολούθησαν άνθρωποι όλων των ηλικιών, με τον Δώρο Δημοσθένους, τον Φοίβο Δεληβοριά και την κόρη του Λουκιανού, Μαρία Κηλαηδόνη, να ερμηνεύουν αγαπημένα τραγούδια του αξέχαστου δημιουργού, χαρίζοντας στιγμές χαράς και συγκίνησης. Τη συναυλία συνόδεψαν βιντεοπροβολές με αποσπάσματα από το θρυλικό πάρτι του 1983 που άφησε εποχή.
Την τελετή συνδιοργάνωσαν η Εταιρεία Ακινήτων του Δημοσίου μαζί με τον Δήμο Βούλας, Βάρης, Βουλιαγμένης.