Συνοδευόμενος από την οικογένειά του, ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα στις 13:30 σε σχολείο στο Σκούταρι της ασιατικής πλευράς της Κωνσταντινούπολης. Μαζί του ήταν η σύζυγος του Εμινέ, ενώ στην κάλπη τον περίμενε και η κόρη του με τον γαμπρό του και υπουργό Ενέργειας Μπεράτ Άλμπαϊρακ που είχαν ψηφίσει νωρίτερα.
Ο Τούρκος πρόεδρος δήλωσε ότι έχει ενημέρωση για ιδιαίτερα υψηλή συμμετοχή στις εκλογές, κάτι που δείχνει δημοκρατική ωριμότητα
«Με αυτές τις εκλογές περνάμε στο προεδρικό σύστημα που θα μας ανεβάσει σε νέο επίπεδο πολιτισμού και θα ξεπεράσουμε τα γραφειοκρατικά εμπόδια», ανέφερε χαρακτηριστικά. Στο εκλογικό κέντρο είχε συγκεντρωθεί αρκετός κόσμος, όπου αποθέωσε τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.
Νωρίτερα είχαν ψηφίσει οι άλλοι υποψήφιοι για τις εκλογές, ενώ παρά τα δρακόντεια μέτρα ασφαλείας δεν έλειψαν τα επεισόδια, όπως και οι καταγγελίες για νοθεία.